index.png
IMG_20220810_150911_239

کشف استعداد برتر

شاعران و نویسندگان,قلم شما,گفت و گو با هنرمندان

گفت و گوی صمیمی با بانوی هنرمند سمیه موسوی از هنرمندان انتشارات بین المللی حوزه مشق

مصاحبه با نویسنده داستان

لطفا خودتان را برای مخاطبان مجموعه بزرگ حوزه مشق معرفی کنید:

باسلام .سمیه موسوی هستم.متولد سال ۱۳۶۲درآخرین روز مردادماه درشهر تهران هستم .نویسنده کتاب‌های پنج گانه سورن که درآنها پسر بچه ای به نام سورن پنج چالش متفاوت را تجربه میکند.همچنین کتابهای سرزمین میوه ها .کفش های میعاد ویک داستان بلند به نام گلهای محمدی هم از دیگر آثارم هستند.
چه چیزی شما را به نوشتن داستان علاقه‌مند کرده است و چگونه شروع کرده‌اید؟من ازدوران کودکی علاقه خاصی به داستان داشتم وذهن خلاقی داشتم ودوست داشتم که هر چه در ذهنم بود را به صورت داستان دربیاورم

آیا داستان‌نویسی برای شما یک هدف بلندمدت است یا یک هنر عاشقانه؟هردوموردچون اگر عشق به نویسندگی نباشدنمیتوان به نوشتن ادامه داد

چه عواملی در انتخاب شما برای نوشتن داستان‌ها مؤثر بوده‌اند؟محیط وموضاعات که دراطراف من هستند بیشترین انتخاب‌ من درنوشتن هستند.

فرآیند نوشتن داستان برای شما چگونه است؟ آیا روش خاصی برای طراحی داستان، توسعه شخصیت‌ها و ساختاردهی داستان دارید؟من اکثر مواقع داستان‌هایی که مینویسم اول درذهن خودم تصور می‌کنم بعد به رشته تحریر درمی آورم.

آیا تجربیات شخصی خود را در داستان‌هایتان استفاده می‌کنید؟ اگر بله، لطفاً توضیح دهیدبله.همان طور که گفتم اکثرداستانهای من دراطراف من وتجربیاتی که درطول زندگی داشته ام اتفاق می افتد.

داستان‌هایی که تاکنون نوشته‌اید، کدامشان بیشترین تأثیر را بر خوانندگان داشته‌اند و چرا؟چون که در هر داستان من پیامی آموزنده هست .از بازخورد هایی که از مخاطبانم داشته ام متوجه تاثیر آموزنده داستانهاییم شده ام.

آیا داستان‌هایتان هدفی خاص دارند؟ آیا قصد ترغیب خوانندگان به تفکر، تأمل یا تأثر را دارید؟بله چون اکثر داستانهای من درحوزه کودک هست دوست دارم مخاطبانم که کودکان هستند چالش هایی راکه درداستانها اتفاق می افتد را درک کنند وبه آن خوب فکر کنند.

چگونه موضوعات جدید را برای داستان‌هایتان انتخاب می‌کنید؟ آیا موضوعات خاصی را ترجیح می‌دهید؟بله .وقتی که من معضلات پیرامون خودم رامیبینم ذهنم درگیر آنها میشودوداستانهایم شکل می‌گیرد.

چگونه با نقدها و بازخوردهایی که درباره داستان‌هایتان دریافت می‌کنید، برخورد می‌کنید؟من اصولاانسان نقد پذیری هستم وباکمال میل از نقدهای سازنده استقبال میکنم.

آیا همکاری با سایر نویسندگان یا ویراستاران برای شما جذاب است؟بله چون هر نویسنده یعنی: یک ذهن خلاق .وخلاقیت وتوانایی درنوشتن هم یک تجربه جدید است.

آیا از تکنیک‌ها و روش‌های خاصی در نوشتن داستان استفاده می‌کنید؟به علت وسعت دنیای کودکان فقط کافیه کمی خودرا دردنیای کودکان غرق کرد .درآن موقع است که قلم درسبک وتکنیک های مختلف به نگارش درمی آید.

چه نکاتی را به نویسندگان جوان توصیه می‌کنید که قصد داشته باشند داستان‌های خود را منتشر کنند؟تنها توصیه ای که می‌توانم بکنم این است که نویسندگی را مقدس بشمارند وبا هدف مشخصی داستانهای خود را به چاپ برسانند.

آیا در هنگام نوشتن، هدفمندی خاصی در نظر دارید؟بله هدف من درداستانهایم آموزش نکات درست زندگی برای کودکان است.

آیا از نویسندگان دیگر برای الهام‌گیری استفاده می‌کنید؟نخیر .تاجایی که می‌شود از ایده‌های ذهن خودم استفاده میکنم.

چگونه با تغییرات جامعه و فرهنگ سازگار می شوید و آن‌ها را در داستان هایتان بازتاب میدهید؟باتوجه به تغییرات فرهنگی واجتماعی جامعه من سعی میکنم تادرداستانهاییم این گونه تغییرات را درمتن قصه ها انجام دهم.

صحبت پایانی برای مخاطبان حوزه مشق:درانتها ازمجموعه بزرگ وحرفه ای انتشارات بین المللی حوزه مشق ‌کمال تشکر وقدردانی رادارم وهمچنین از استاد عزیزم سرکارخانم اکبرآبادی عزیزتشکر میکنم.

 

 

 

❤️❤️

روابط عمومی انتشارات بین المللی حوزه مشق

https://ketabbaz.hozeyemashgh.ir

چاپ انواع کتاب: شعر،داستان،دلنوشته،رمان،زندگینامه،سفرنامه،نمايشنامه،فیلمنامه، تبدیل جزوات اساتید،مربیان، معلمان و دانشجویان به کتاب تبدیل پایان نامه کارشناسی ارشد به کتاب  تبدیل رساله دکتری به کتاب  مشاوره، نگارش و تدوین پایان نامه و رساله در رشته های علوم انسانی و اسلامی استخراج مقاله از پایان نامه و اکسپت مقاله  انجام طراحی جلد و صفحه آرایی در بالاترین کیفیت  ویراستاری حرفه ای کتاب

همین الان به کارشناسان حوزه مشق پیام بدهید.

۰۹۱۹۱۵۷۰۹۳۶

۰۹۳۹۳۳۵۳۰۰۹

تصویر نویسنده
فردین احمدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *