index.png
IMG_20220810_150911_239

کشف استعداد برتر

گفت و گو با هنرمندان

گفت و گوی صمیمی با بانوی هنرمند پریا کیانی بختیاری _نشر حوزه مشق

 

 

لطفا خودتان را برای مخاطبان مجموعه بزرگ حوزه مشق معرفی کنید:

 

با نام و یاد خدایی که همچون پرنده ای در زیر تگرگ در سایبان مهربانی و پناهش هستم ، من پریا کیانی بختیاری متولد 25 / 9 / 1374 از استان خوزستان ، شهرستان ایذه هستم و در سن نوجوانی دوره های هنری از جمله  نقاشی ، خیاطی ، گلسازی و عروسک سازی را گذراندم و تحصیلات عالیه را در رشته ی بهداشت در مقطع لیسانس طی نمودم و در زمینه پیراپزشکی هم فعالیت داشتم و دوره ی بهیاری را نیز گذرانده ام و با افتخار اکنون عضو نویسندگان حوزه مشق هستم و میتوانم به کتاب شعرم به نام اُشهن و کتاب دیگرم به نام چیترا که بسیار کار موفقی است و بنده سردبیر این کتاب بوده ام اشاره کنم و جا دارد از همکاران عزیز و با استعدادم جناب آقای مهندس نوید نوروزی سلیمانی و مهندس پوریا کیانی بختیاری و بانوان توانمند و با استعداد مجموعه سرکار خانم نرجس جعفری ، مانا قصابیان و مهسا جهانگیری راد ، تشکر کنم و اکنون نیز در حال تکمیل و نوشتن کتاب های دیگرم هستم و قطعا انتخاب من جهت همکاری همیشه انتشارات بین المللی حوزه مشق است .

معمولاً شاعران از کجا الهام می‌گیرند ؟ آیا شما نیز الهام‌گیری‌های خاصی دارید ؟

هر شخصی الگوی خاص و منحصر به فرد خودش را دارد ولی درباره خودم میتوانم بگویم از تمام ذرات تشکیل دهنده دنیا میتوانم الهام بگیرم فقط به تنهایی و تمرکز احتیاج دارم چون همه چیز وابسته به احساسات می باشد چه شادی و چه تلخی های روزگار به یک اندازه زیبا هستند .

شعر برای شما به عنوان یک شاعر چه معنا و ارزشی دارد؟

شعر حرف های ناگفته ای است که شاید به خودی خود نتوان بر زبان آورد ، ولی از نظر من میتوان تمام شادی ها ، غم ها ، پیروزی ها و شکست ها را با زبان شعر آشکار کرد ، شعر زبان احساس است ، بستگی دارد که چه حسی درون آن شعر نهفته است ، هر شعری که از ضمیر من سرچشمه میگیرد حاصل تجربه است زیرا من اشعارم را در ذهنم زندگی میکنم ، شعرهایم را مانند فرزندانم می دانم و از هر لحاظ برایم ارزش والایی دارند .

آیا شما فرآیند خاصی برای نگارش شعر دارید؟

نوشتن را میتوان آموخت ولی تفاوت بسیار زیادی وجود دارد بین شخصی که صرفاً آموزش دیده و شخصی که این عشق در وجود و ذات او نهفته است و امر نوشتن برای نویسنده خود به خود است و برای دل خودش می نویسد و مخاطب خاصی ندارد و همین باور نویسنده به عشق و ایمان قلبی است که آرامش را برای نویسنده به ارمغان می آورد .

طرح موضوعات در شعر برای شما چقدر اهمیت دارد؟ آیا موضوعاتی خاصی را ترجیح می‌دهید؟

موضوع شعر بسیار حائز اهمیت است . مضامین نوشته های من همه سرچشمه از احساسات می گیرند .
( عشق ، ترس ، نفرت ، غم ، شادی ) و میشه گفت تمام تلاشم را میکنم که از تمامی موضوعات در نوشته هایم استفاده کنم و مجموعه کار های یکنواختی نداشته باشم .

چگونه با نقدها و انتقادات به شعر خود برخورد می‌کنید ؟

وقتی کسی شعر و یا دلنوشته ام را مورد نقد و برسی قرار میدهد بسیار برایم ارزشمند است چون مخاطب توجه به آن نوشته داشته و البته که اهمیت دادن در قالب نقد و برسی بسیار قابل احترام و مفید و سازنده است برای یک نویسنده .

شعر در معرض تغییرات جامعه و فرهنگ قرار دارد . آیا شما تأثیرات تغییرات اجتماعی و فرهنگی را در شعر خود احساس می‌کنید؟

ترجیحم هنگام استفاده از کلمات شکل دادن به نوشته ام می باشد و سعی خودم را میکنم که نوشته هایم هیچوقت رنگ و لعاب مدرنیته نداشته باشند و آثاری ماندگار خلق کنم و بیشتر سعی میکنم حالت شعر حفظ شود و متن ارائه شده رنگ و بوی انشاء به خود نگیرد و در عین سادگی و کوتاهی مطلب تصویری از آن داستان کوتاه که در نوشته ام نهفته است در ذهن مخاطبم ایجاد کند .

شاعری که شما را الهام می‌دهد و تأثیرگذار بر شعرتان بوده است ، کیست؟

سُرآیَند یِکی قِصه ی دَردناک

که شیران جَنگی بِرَفتَند بِخاک

( حضرت والای فردوسی )

و جناب حسین پناهی دژکوه

و حضرت مولانا

شما با چالش‌هایی در نوشتن شعر مواجه شده‌اید ؟ اگر بله ، لطفاً به آن‌ها بپردازید .

بله گاهی در یادداشت برداری هایم پیش آمده که چندین شعر نوشته ام ولی سمت و سوی داستان آن نوشته به مسیری که دلم میخواست کشانده نشد و از نو شروع به نوشتن کرده ام و برای من در یک شعر یک کلمه پر معنا و کلیدی اصلی کافیست به طوری که مثلا یک کلمه را قلب شعر در نظر میگیرم و بعد کلمات را جوری کنار هم میچینم تا بتوانم از همان یک کلمه که قلب شعرم بود استفاده کنم و بار ها و بارها تکرار و تمرین میکنم تا از نتیجه کارم راضی شوم و حس خوبی را از ان نوشته دریافت کنم .

آیا از ابزارها و تکنیک‌های خاصی در نوشتن شعر استفاده می‌کنید ؟

من بسیار تلاش میکنم که سبک منحصر به فرد خودم را داشته باشم و نوشته هایم شبیه به همکارانم نباشد ، بیشتر این الگو را در ذهنم دارم که هنگام نوشتن باید یک حس را به تصویر بکشم گاهی ساعت ها به تصویر و نقاشی مرتبط با شعرم فکر میکنم و از آن لذت می برم ، به امید آن روز که از دستم بر آید در کنار هر نوشته ای که دارم تصویر مرتبط با آن را در کنارش به تصویر بکشم و به چاپ برسانم .

چه نکاتی را برای شاعران جوان توصیه می‌کنید؟

مطالعه ی آثار اسطوره ها و شاعران به نام و مشهورمان را توصیه میکنم .

آیا شما در هنگام نوشتن شعرهای خود ، خواننده‌های خاصی را در نظر می‌گیرید؟

خیر ، من سعی میکنم شعر های یکنواختی نداشته باشم چون به این معتقدم همه ی خواننده ها عاشق و یا غمگین و … نیستند و من به عنوان یک نویسنده وظیفه دارم در مجموعه آثارم برای هرنوع سلیقه ای شعر، دلنوشته و متنی برای ارائه داشته باشم .

آیا در نوشتن شعر از تجربیات شخصی خود استفاده می‌کنید؟

گاهی اوقات بله ، به نظرم تا طعم چیزی را حس نکرده باشیم نمیتوانیم عمیقاً از آن سخن بگوییم و صد البته که اثربخشی بیشتری به این شکل خواهد داشت .

شاعران برای بیان احساسات و افکار خود از زبان شعر استفاده می‌کنند . آیا شما نیز این را تجربه کرده‌اید ؟

بله گاهی حس میکنم تنها شخصی که احساس مرا میفهمد فقط کاغذ و قلمم هست و بس و هر گاه که تلخی ببینم قلمم به تلخی میچرخد و بالعکس .

آیا از شعر برای بیان انتقادات اجتماعی استفاده می‌کنید؟

تقریبا بله ، چون گاهی مستقیم نمیشود بی عدالتی و درد را فریاد زد در بعضی مواقع مانع های زیادی وجود دارد و چاره ای جز چینش کلمات برای رساندن پیغام نیست .

اگر بخواهید شعر خود را با سه کلمه توصیف کنید ، این کلمات چه خواهند بود؟

عشق ، نفرت ، رویا

صحبت پایانی برای مخاطبان حوزه مشق :

بسیار خرسندم که عضو انجمن حوزه مشق هستم و برای تمام همکاران و اعضای انجمن آرزوی صحت و سلامتی و موفقیت را دارم و جا دارد که از دکتر فردین احمدی تشکر ویژه ای داشته باشم و بسیار خرسندم که در این دوره از زندگی در کنار حرفه ای ترین اشخاص افتخار همکاری را داشتم ارادتمند شما پریا کیانی بختیاری .

 

 

 

❤️❤️

روابط عمومی انتشارات بین المللی حوزه مشق

https://ketabbaz.hozeyemashgh.ir

چاپ انواع کتاب: شعر،داستان،دلنوشته،رمان،زندگینامه،سفرنامه،نمايشنامه،فیلمنامه، تبدیل جزوات اساتید،مربیان، معلمان و دانشجویان به کتاب تبدیل پایان نامه کارشناسی ارشد به کتاب  تبدیل رساله دکتری به کتاب  مشاوره، نگارش و تدوین پایان نامه و رساله در رشته های علوم انسانی و اسلامی استخراج مقاله از پایان نامه و اکسپت مقاله  انجام طراحی جلد و صفحه آرایی در بالاترین کیفیت  ویراستاری حرفه ای کتاب

همین الان به کارشناسان حوزه مشق پیام بدهید.

۰۹۱۹۱۵۷۰۹۳۶

۰۹۳۹۳۳۵۳۰۰۹

 

تصویر نویسنده
فردین احمدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *