index.png
IMG_20220810_150911_239

کشف استعداد برتر

قلم شما

گفت و گوی صمیمی با بانوی هنرمند معصومه طالبی سهزابی _انتشارات حوزه مشق

مصاحبه با نویسنده داستان

لطفا خودتان را برای مخاطبان مجموعه بزرگ حوزه مشق معرفی کنید:معصومه طالبی سهزابی هستم. نویسنده، شاعر ، ویراستار و منتقد ادبی. بنده زاده‌ی فصل بهار در شهر تهران هستم . یک کتاب چاپی به نام “از خود باوری تا موفقیت” و دو کتاب مستقل با عناوین “تقاص”و”رهایی” در حال ویرایش دارم که قراره در انتشارات وزین حوزه مشق به چاپ برسونم.

چه چیزی شما را به نوشتن داستان علاقه‌مند کرده است و چگونه شروع کرده‌اید؟ حس آرامش و رهایی از هیاهوی اطرافم باعث علاقه مند شدن من به نوشتن شد و اولین بار در سن ۱۴ سالگی شروع به نوشتن داستان کوتاه برای نوجوانان کردم.

آیا داستان‌نویسی برای شما یک هدف بلندمدت است یا یک هنر عاشقانه؟ یک هنر عاشقانه

چه عواملی در انتخاب شما برای نوشتن داستان‌ها مؤثر بوده‌اند؟بنده بیشتر سعی بر این دارم که داستان‌های واقعی رو به قلم بیارم و افرادی که داستان‌های زندگیشون رو برام تعریف کردند و همچنین قوه ی تخیلی که دارم در انتخاب بنده موثر بوده.

فرآیند نوشتن داستان برای شما چگونه است؟ آیا روش خاصی برای طراحی داستان، توسعه شخصیت‌ها و ساختاردهی داستان دارید؟ همیشه سعی کردم شخصیت‌های داستانم به گونه ای باشه که مخاطب با اون همزاد پنداری کنه و احساس کنه که در اون داستان حضور داره.

آیا تجربیات شخصی خود را در داستان‌هایتان استفاده می‌کنید؟ اگر بله، لطفاً توضیح دهید. بله بنده در کتاب از خودباوری تا موفقیت که موضوعی علمی و روانشناسی داره از شکست‌هایی که در راه رسیدن به موفقیت تجربه کردم الهام گرفتم و تاثیری که نگرش مثبت بر زندگی‌ام گذاشت را در این کتاب عنوان کردم.

داستان‌هایی که تاکنون نوشته‌اید، کدامشان بیشترین تأثیر را بر خوانندگان داشته‌اند و چرا؟ بنده اولین کتاب داستانم در حال ویرایش هست و انشاالله به زودی به چاپ خواهد رسید. در رابطه با این موضوع باید چند داستان به چاپ برسونم تا از نظر مخاطبانم آگاه بشم.

آیا داستان‌هایتان هدفی خاص دارند؟ آیا قصد ترغیب خوانندگان به تفکر، تأمل یا تأثر را دارید؟ بله. چرایی داستان‌هایم، باز کردن گره‌ای از مشکلات جامعه هست. سعی کردم پیام های مثبت داستانم رو پر رنگ کنم تا بتونم مخاطبانم رو در مسیر پیش روشون راهنمایی کنم.

چگونه موضوعات جدید را برای داستان‌هایتان انتخاب می‌کنید؟ آیا موضوعات خاصی را ترجیح می‌دهید؟ جامعه‌ی ما پر از موضوعات بکر برای پردازش هست. کافیه با چشم باز نظاره گر اطراف باشیم تا سوژه‌های عالی بیابیم.

چگونه با نقدها و بازخوردهایی که درباره داستان‌هایتان دریافت می‌کنید، برخورد می‌کنید؟ نقدهایی که به کتابم شده برام حائز اهمیت هستند ،چون باعث میشه تا تجربه کسب کنم و کتابهای بعدی رو با قلم قوی تر و اشتباهات کمتر شروع کنم. همیشه سپاسگزار افرادی که نقد کردند، هستم.

آیا همکاری با سایر نویسندگان یا ویراستاران برای شما جذاب است؟ بله اولین کتاب چاپی و ویراستاری بنده به صورت مشترک ارائه شدند.

آیا از تکنیک‌ها و روش‌های خاصی در نوشتن داستان استفاده می‌کنید؟ خیر، اما همواره در تلاشم تا مخاطب از نوشته هام حس خوب بگیره.

چه نکاتی را به نویسندگان جوان توصیه می‌کنید که قصد داشته باشند داستان‌های خود را منتشر کنند؟ قبل از به چاپ رسوندن اثر خودشون حتما در مورد انتشارات تحقیق کنن. بنده انتشارات حوزه‌ی مشق رو به نویسندگان نوقلم پیشنهاد میکنم.

آیا در هنگام نوشتن، هدفمندی خاصی در نظر دارید؟بله. هدفم این هست که مردم رو به کتاب و کتابخوانی علاقه مند کنم، تا شاهد جامعه ای فرهیخته باشیم.

آیا از نویسندگان دیگر برای الهام‌گیری استفاده می‌کنید؟ بله بسیار

چگونه با تغییرات جامعه و فرهنگ سازگار می شوید و آن‌ها را در داستان هایتان بازتاب می دهید؟ من هم بین این مردم و در این جامعه زندگی میکنم و سعی میکنم تغییرات و فرهنگ جامعه رو در داستانم به تصویر بکشم تا این تغییرات به صورت مکتوب برای آیندگان به ارمغان بمونه و نسل های آینده از اتفاقات گذشته‌ی جامعه ی خودشون آگاهی داشته باشن.

صحبت پایانی برای مخاطبان حوزه مشق: تشکر میکنم از انتشارات بزرگ حوزه‌ی مشق و از مخاطبان عزیز میخوام که کتاب خوانی رو به صورت یک امر ضروری در برنامه‌ی روزانه خودشون قرار بدن. جامعه‌ی کتابخوان دچار گمراهی نخواهد شد و مطمئنا مردم آگاه و فهیم سازندگان یک جامعه‌ی موفق خواهند بود.

 

 

 

 

 

❤️❤️

روابط عمومی انتشارات بین المللی حوزه مشق

Home

چاپ انواع کتاب: شعر،داستان،دلنوشته،رمان،زندگینامه،سفرنامه،نمايشنامه،فیلمنامه، تبدیل جزوات اساتید،مربیان، معلمان و دانشجویان به کتاب تبدیل پایان نامه کارشناسی ارشد به کتاب  تبدیل رساله دکتری به کتاب  مشاوره، نگارش و تدوین پایان نامه و رساله در رشته های علوم انسانی و اسلامی استخراج مقاله از پایان نامه و اکسپت مقاله  انجام طراحی جلد و صفحه آرایی در بالاترین کیفیت  ویراستاری حرفه ای کتاب   همین الان به کارشناسان حوزه مشق پیام بدهید.   ۰۹۱۹۱۵۷۰۹۳۶  ۰۹۳۹۳۳۵۳۰۰۹

تصویر نویسنده
فردین احمدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *